giganet
05 بهمن 1401 - 13:10

کشف اشیای تاریخی هزاره دوم قبل از میلاد در سنندج

فرمانده یگان‌ حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان گفت: اشیاء تاریخی با قدمت هزاره دوم قبل از میلاد از یک خودرو شخصی در سنندج کشف شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، رسول مرادی در جمع خبرنگاران رسانه‌ها اظهار کرد: برابر گزارش دریافتی از کلانتری ۱۶ سنندج به اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این شهرستان، مبنی بر کشف و ضبط اشیاء تاریخی از یک خودرو شخصی، بررسی‌ها و تحقیقات در دستور کار قرار گرفت.

فرمانده یگان‌حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان افزود: بر این اساس، با هوشیاری نیروهای کلانتری ۱۶ سنندج و پس از متوقف کردن و بازرسی خودرو، چهار قلم شی از جنس مفرغ کشف و ضبط شد.

مرادی تصریح کرد: با توجه به اعلام نظر کارشناسان میراث‌فرهنگی استان، اشیاء مکشوفه دارای ارزش تاریخی و قدمت آن‌ها در حدود هزاره دوم قبل از میلاد تخمین زده شده است.

مرادی از دستگیری ۲ نفر با هویت بومی در این رابطه خبر داد و گفت: این افراد بعد از طی مراحل قانونی، تحویل مقامات قضایی شدند.

وی ضمن قدردانی از دوستداران میراث‌فرهنگی، نیروهای خدوم و تلاشگر انتظامی و یگان حفاظت اداره‌کل، گفت: شهروندان و هم‌استانی‌ها می‌توانند در صورت مشاهده موارد مشکوک، با شماره ۰۸۷۳۳۱۷۸۸۵۵تماس بگیرند تا با اقدام به‌موقع، از وقوع جرایم در این حوزه و تعرض به آثار ارزشمند تاریخی استان جلوگیری شود.

تاکنون ۲ هزار اثر شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول(بناها، محوطه و تپه‌ها)، قنات و مکان‌های طبیعی در استان کردستان شناسایی شده که از این تعداد ۹۵۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

انتهای پیام/2330/71

منبع: فارس
شناسه خبر: 997355